Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... spor confidentialitate?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

spor confidentialitate?

Sporul de confidentialitate, castigat in baza unei hotarari judecatoresti, se calculeaza ca si compensatie tranzitorie la un functionar public, deoarece in subsolul anexei III/3 nu se regaseste?
Parerea mea este ca sporul de confidentialitate, pentru functionarii publici, nu se mai acorda dupa intrarea in vigoare a legii 330 (se considera ca functionarii publici sunt obligati prin lege si natura functiei sa asigure secretul de serviciu - acesta este motivul pentru care s-a mentiunt acest spor doar pentru personalul contractual, in subsolul Anexei I) - o situatie similara cu suplimentul postului si al treptei de salarizare... Ca si masura compensatorie, se pot acorda, conform art. 6 din OUG 1/2010 doar sporurile care, in dec. 2009, erau acordate in baza unor legi sau HG.
Poate s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si are o alta idee...