Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot sa imi recuperez pamantul?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot sa imi recuperez pamantul?

Am un pamant pe care l-a luat statul inainte de '89 ,pe care am si acte.As dori sa stiu daca pot sa il recuperez In prezent acest teren a fost vandut de primarie. Pot sa il mai recuperez,sau macar sa obtin despagubiri? Va rog sa imi spuneti exact ce trebuie sa fac . VA MULTUMESC!
despagubiri pe legea 221/2009
Dvs. stiati ca ati avut acest teren in 1990. Ati formulat cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate in baza vreunei legi a fondului funciar? Sau ati asteptat ca statul roman, cu bunul simt care il caracterizeaza, sa va bata la usa, prin reprezentantii sai, si sa va inamneze titlul de proprietate "din oficiu", fara nici o actiune din partea dvs?
Daca ati cerut reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii 18/1991, 1/2000 sau 247/2005 (ultima zi 30.11.2005), si nu mai exista terenul, veti primi despagubiri. Daca nu ati facut cerere...aveti doua variante, ambele prin instanta, cu cheltuielile si riscurile aferente:
- actiune in revendicare in baza codului civil (de obicei respinse de instante, in lipsa cererii depuse pe legea speciala);
- actiune pentru repunerea in termenul de formulare a cererii in baza legii 247/2005 (va trebui sa prezentanti instantei o motivatie care sa dovedeasca imposibilitatea dvs. de a va incadra in termenul legal de formulare a cererii, dintr-o cauza independenta de vointa dvs.) - "nu am depus cerere intrucat nu am stiut ca trebuie sa fac acest lucru" nu este o motivatie valabila.
Sansele sunt mici, dar cum Romania este tara tuturor posibilitatilor, nimic nu este imposibil:)
~ Conținut șters la cerere ~
Dna kyandra,v-am urmarit activitatea si sunt f multumita de rsp-urile date celor nefericiti care ajung prin tribunale.am si eu o problema,v-o expun pe scurt;,suntem trei frati care am cerut prin legea 18/1991 teren dupa parinti.doi frati suntem trecuti pe un singur titlu ptr ca asa ne-am inteles noi,dupa 26 ani f iul unuia imi contesta titlu ptr ca eu n-as fi avut cerere de reconstituire.intr-adevar nu s-a inregistrat cererea si nici nu s-a gasit acuma [dar nu din vina mea][ dar titlu s-a dat si stapanit atatia ani fara probleme.intreb se poate aproba anularea absoluta si transmiterea dreptului meu celuilalt frate[decedat] exista o lege care sa permita asta daca n-a fost contestat de cel care a semnat procesul de punere in posesie si titltu de propr.?multumesc