Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme funciare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme funciare

avand titlu de proprietate din 1945 original si confirmare de la Arhiva statului doresc sa aflu daca pot intra in posesia suprafetei de pamant de pe titlu.
Daca nu ati formulat cerere la comisia locala de fond funciar, in baza legii 18/1991, 1/2000 sau 247/2005 (ultima zi 30.11.2005) si nu aveti un motiv intemeiat pentru a solicita instantei repunerea in termenul legal de depunere a cererilor, raspunsul cel mai probabil la intrebarea dvs. este nu!. Actiunea in revendicare in baza dreptului comun, fara a se fi urmat procedura prevazuta de legea speciala, este, de obicei, respinsa in instanta.
Sunt intru totul de acord cu Kyandra. Insa puteti incerca obtinerea terenului in instanta. Sansele dvs depind foarte mult de felul in care veti motiva de ce nu ati facut notificarea in baza legilor speciale!B-)