Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere-angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere-angajare

Bună seara
Sunt somer iar firma la care am lucrat, m-a concediat conf. art.65.(Art. 65. [concedierea pentru motive obiective] pemotiv că postul ocupat de către mine se desfinţează.După două luni la locul de muncă au angajat o altă pesoană pe perioadă determinată de 12 luni.
Intrebarea mea este dacă este corect din punct de vedere legal ceea ce a făcut societatea(chiar dacă este una de renume)şi dacă eu aş putea să-mi exprim nemulţumirea pe cale legală insă numai dacă aş avea dreptatea de partea mea.
Din pacate nu mai sunteti in termenul de 30 de zile pentru a contesta la tribunal decizia de concediere, nu mai sunt alte variante pentru a va exprima nemultumirea.
Teoretic aveti dreptate dar legal, fiind concediere individuala, in cazul in se reinfiinteaza postul angajatorul nu are obligatia sa va faca oferta mai intai dv. Poate se va schimba legea si din acest puct de vedere si asemenea restructrari care in spate ascund altceva, vor fi oprite. Nici ca terman de contestatie nu mai puteti face ceva.