Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... microintreprindere impozit de 2% sau 16%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

microintreprindere impozit de 2% sau 16%

Adresez intrebarea celor care s-au mai intalnit cu aceeasi problema. In cazul unui SRL cu max 9 angajati, in momentul inregistrarii la ONRC, credeti ca e mai bine sa optezi pentru impozitul pe venit de 2% sau pentru cel pe profit de 16%?
Multam
Depinde ce aveti de gand sa faceti...
Uneori 2% din ceva (venit) poate fi mai mare decat 16% din altceva ( acest altceva, profitul, poate fi si 0 ...sau puteti avea si pierderi).