Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legalizarea unei hotarari judecatoresti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legalizarea unei hotarari judecatoresti

Pentru a obtine legalizarea unei HJ, este suficient sa am copia acestei hotarari + cerere ;i timbru, sau trebuie verificata aceasta sentinta si dupa dosarul in care a fost pronuntata?
Adica: la legalizare, persoana insarcinata cu aceasta, este obligata sa aiba in fata si dosarul de fond sau..aplica o stampila pe HJ si ..atat?
Trebuie sa aiba si originalul cu care confrunta copiile!
Persoana interesata se prezinta la instanta care detine dosarul cauzei si solicita printr-o cerere sa se legalizeze copia hotararii judecatoresti! Originalul respectivei hotarari se afla la dosarul cauzei unde persoana interesata a fost parte in proces!