avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... radierea unei condamnarii cu suspendare de 3 ani
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

radierea unei condamnarii cu suspendare de 3 ani

Am fost condamnat in 2004 la 3 ani cu suspendare.Vreau sa stiu daca dupa inplinirea celor 3 ani adica in 2007 sau in 2010(adica la 3 ani dupa efectuarea condamnarii cu suspendare) cazierul meu judiciar a fost radiat de drept .Am nevoie de cazier prt angajare.Va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 28 Aprilie 2010
daniel.gramus, utilizator
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 21:19, 28 Aprilie 2010
Daca ati fost condamnat la o pedeapsa de 3 ani cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, reabilitarea de drept in cazul dvs. va interveni dupa 5 ani de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, pentru ca in cazul dvs. termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei de 3 ani plus 2 ani stabiliti conform disp.art.82 cp., in consecinta in anul 2012 , ziuaX, lunaX.( pe acestea nu le-ati indicat).
Daca dupa implinirea termenului constatati ca aceasta condamnare exista inca in cazier, abia atunci va puteti adresa instantei de judecata cu o actiune prin care veti solicita sa se constate ca a interevenit reabilitarea de drept, dar pentru redactare si sustinere aveti nevoie de consilierea unui avocat.
Ca si durata de la data depunerii cererii depinde ce termen are instanta de 1 sau 2 luni si in principiu daca aveti dosarul complet ar trebui sa va judecati la primul termen de judecata.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Aprilie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cazier mar17 mar17 In data de 28/06/2011 am primit sentinta de 1 an si 2 luni cu suspendare pt conducere sub influenta bauturilor alcoolice fara accident . Dupa cat timp mi se ... (vezi toată discuția)
Reabilitare cazier judiciar valentinanghel2005 valentinanghel2005 In data de 23.06.2005 am fost condamnat 1 an si 2 luni inchisoare cu suspendare conditionata cf. art. 81,82 CP prt. art. 78/1 OUG 195/2002 def. prin neapelare. ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept misu400 misu400 am si eu o nelamurire .daca fratelui meu i s-a daat o condamnare de 8 luni cu suspendare,pentru alcoolemie,cat timp are cazier? si care este diferenta intre ... (vezi toată discuția)