Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... radierea unei condamnarii cu suspendare de 3 ani
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

radierea unei condamnarii cu suspendare de 3 ani

Am fost condamnat in 2004 la 3 ani cu suspendare.Vreau sa stiu daca dupa inplinirea celor 3 ani adica in 2007 sau in 2010(adica la 3 ani dupa efectuarea condamnarii cu suspendare) cazierul meu judiciar a fost radiat de drept .Am nevoie de cazier prt angajare.Va multumesc
daniel.gramus, utilizator
Daca ati fost condamnat la o pedeapsa de 3 ani cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, reabilitarea de drept in cazul dvs. va interveni dupa 5 ani de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, pentru ca in cazul dvs. termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei de 3 ani plus 2 ani stabiliti conform disp.art.82 cp., in consecinta in anul 2012 , ziuaX, lunaX.( pe acestea nu le-ati indicat).
Daca dupa implinirea termenului constatati ca aceasta condamnare exista inca in cazier, abia atunci va puteti adresa instantei de judecata cu o actiune prin care veti solicita sa se constate ca a interevenit reabilitarea de drept, dar pentru redactare si sustinere aveti nevoie de consilierea unui avocat.
Ca si durata de la data depunerii cererii depinde ce termen are instanta de 1 sau 2 luni si in principiu daca aveti dosarul complet ar trebui sa va judecati la primul termen de judecata.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat