Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... renuntare la proces
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

renuntare la proces

Am dat in judecata o societate care avea debite la mine (eu = persoana juridica). Cand a primit citatia mi-a achitat debitul. Ce trebuie sa fac in continuare? Mentionez ca nu am depus la dosar taxa de timbru judiciar si prima citatie o am in 4 mai. Nu mai vreau sa recuperez banii de judecata, vreau doar sa inchei procesul. Ce trebuie sa fac?
Aveti posibilitatea de a renunta la dreptul pretins si la judecata la primul termen.
Sa lasati o cerere scrisa semnata si stampilata la arhiva de renuntare la judecata
Nu puteti renunta la proces pentru ca nu este stabilit cadrul procesual. Pentru a se stabili cadrul procesual trebuie sa platiti taxa timbru. Solutia este sa nu platiti taxa de timbru. In acest caz actiunea dvs. va fi respinsa ca netimbrata! Asa k, nu platiti taxa de timbru si nu va prezentati la proces.
Nu achitati taxa de timbru, iar actiunea va fi anulata ca netimbrata.