avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare actiune in revendicare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare actiune in revendicare

Vreau sa renunt la o actiune in revendicare. Mentionez ca am fost solicitat sa platesc taxa de timbru, dar vreau sa renunt acum.
Trebuie sa fac vre-un demers, sau e suficient sa nu platesc taxa de timbru.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 17:20, 26 Octombrie 2010
nu platiti taxa de timbru si instanta va respinge cererea ca netimbrata.
Faceti solicitare de renuntare la actiune ....
E drept ca actiunea va fi respinsa , ca netimbrata si in cazul in care nu achitati pana la termenul de infatisare taxa de timbru ...
Cum e mai corect, sa fac solicitare de renuntare sau sa las ca fiind netimbrata?
Exista vreo diferenta intre cele 2?
In temeiul principiului disponibilitatii partilor, puteti renunta la actiune, asa cum ati fost liber si sa o initiati.
Renuntarea la actiune nu presupune renuntarea la insusi dreptul pretins, astfel incat, ulterior, puteti initia o noua actiune.
Multumesc, deci efectele sunt identice fie ca renunt in scris inainte de termen sau ca o las netimbrata

Alte discuții în legătură

taxa judiciara lilicrin lilicrin daca in citatie este mentionat \"se va achita taxa judiciara de timbru de 197 lei sub sanctiunea anularii cererii\" pot face ceva? Nu vreau sa dau banii si sa ... (vezi toată discuția)
Renuntare la proces anarhy2004 anarhy2004 Am dat in judecata o societate care avea debite la mine (eu = persoana juridica). Cand a primit citatia mi-a achitat debitul. Ce trebuie sa fac in continuare? ... (vezi toată discuția)
Despagubiri VictorArditti VictorArditti Am facut contestatie la executare pe niste cheltuieli de judecata. Nu am stiut ca ele nu au sanse sa se admita. Motivul meu a fost ca persoana care reprezinta ... (vezi toată discuția)