Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare actiune in revendicare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare actiune in revendicare

Vreau sa renunt la o actiune in revendicare. Mentionez ca am fost solicitat sa platesc taxa de timbru, dar vreau sa renunt acum.
Trebuie sa fac vre-un demers, sau e suficient sa nu platesc taxa de timbru.

Multumesc
nu platiti taxa de timbru si instanta va respinge cererea ca netimbrata.
Faceti solicitare de renuntare la actiune ....
E drept ca actiunea va fi respinsa , ca netimbrata si in cazul in care nu achitati pana la termenul de infatisare taxa de timbru ...
Cum e mai corect, sa fac solicitare de renuntare sau sa las ca fiind netimbrata?
Exista vreo diferenta intre cele 2?
In temeiul principiului disponibilitatii partilor, puteti renunta la actiune, asa cum ati fost liber si sa o initiati.
Renuntarea la actiune nu presupune renuntarea la insusi dreptul pretins, astfel incat, ulterior, puteti initia o noua actiune.
Multumesc, deci efectele sunt identice fie ca renunt in scris inainte de termen sau ca o las netimbrata