Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate asupra terenului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate asupra terenului

In anul 1992 unei societati comerciale (soc.pe actiuni) i se elibereaza titlul de proprietate asupra unui teren situat intr-o comuna(titlu eliberat de Ministerul Agriculturii).In 2008 se elibereaza de catre primarie ,unei persoane fizice,pe acelasi teren,alt titlu de proprietate.In intervalul 1992-2009 soc comerciala plateste taxele pe teren primariei,ba mai mult,apare si declaratia de impunere de plata 2010 ptr suprafata respectiva.Intrebare-considerati ca poate fi un abuz al respectivei primarii?
Intentati actiune in constatarea nulitatii absolute a titlului de proprietate a persoanei respective, la care chemati si primaria, comisia locala, comisia judeteana si OCPI, pentru nerespectarea prevederilor Legii 18/1991:
art.27
.
(22)În cazurile în care s-au emis titluri de proprietate în mod abuziv altor persoane decât foştii proprietari iar aceştia deţineau la acel moment adeverinţe de proprietate şi aveau posesia terenului, comisiile de fond funciar vor revoca titlurile emise cu încălcarea legii, dacă acestea nu au intrat în circuitul civil. Dacă respectivele titluri de proprietate au intrat în circuitul civil prin acte de vânzare - cumpărare sau în alt mod, fostul proprietar se va adresa justiţiei pentru constatarea nulităţii absolute a titlului respectiv potrivit prevederilor art. III din Legea nr. 169/1997 pentru modificarea şi completarea Legii fondului funciar nr. 18/1991.
in acest caz, singura posibilitate este instanta de judecata ;)