Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... totul despre testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

totul despre testament

daca intr-o familiei sotul ii lasa toata partea lui imobila si neimobila sotiei prin testament la notar si ea devine legatar universal neavand copii,nepotii de la frati pot contesta testamentul?ce ma sfatuiti in acest caz?va multumesc anticipat

nicoleta grama, utilizator
NU! Atat colateralii privilegiati cat si cei ordinari nu sunt rezervatari, asa k... nu beneficiaza de rezerva succesorala.
Ce s-ar putea face, este o actiune in constatarea nulitatii absolute a dispozitiilor testamentare pe motiv de lipsa discernamant... etc.
INASEL ALIN - Cabinet de Avocat, Avocat
nepotii de la frati pot contesta testamentul?ce ma sfatuiti in acest caz?va multumesc anticipat

Nu, acestia nu fac parte din categoria mostenitorilor rezevatari.