Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... exceptia lipsei capacitatii procesuale pasive
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

exceptia lipsei capacitatii procesuale pasive

Poate fii invocata oricand de parat pe durata desfasurarii procesului privind litigii de munca?
da
Da, poate fi invocata insa nu prea vad cum se poate asa ceva intr-un proces de dreptul muncii.
Ideea este ca o institutie s-a desfiintat prin divizare in alte 2 institutii, care au preluat fiecare un nr de salariati si mai apoi au disponibilizat o parte din acestia. Unii din cei preluati si disponibilizati au deschis actiune impotriva ambelor institutii nou-infiintate!
posibil sa fie admisa.
ctynn, utilizator
Divizarea antreneaza transmiterea integrala a patrimoniului societatii care dispare in profitul societatilor care il culeg partial sau in totalitate. Aceste societati se substituie societatii initiale in toate bunurile, drepturile sau obligatiile ei.
Prin urmare, este posibila si respingerea exceptiei capacitatii procesuale pasive.