Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Drept creanta - rate apartament bun propriu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Drept creanta - rate apartament bun propriu

Cum se calculeaza dreptul de creanta pentru un apartament dobandit anterior casatoriei la care s-au platit rate in timpul casatoriei in proportie de 50%:
- din valoarea de cumparare a imobilului?
- din valoarea de vanzare ( de piata ) ?
Exista temei juridic pentru oricare din modalitati?
este vorba de partaj?
da
Nu se calculeaza la valoarea de circulatie pt ca atunci ar fi bun comun . Daca este bun propriu se calculeaza o suma a ratelor ,actualizata cu indicele de inflatie . Titularul unui drept de creanta nu se poate bucura de sporirea valorii bunului dar nici nu este afectat de scaderea acesteia .
Asta este teoria , in practica se mai intampla sa se interpreteze in functie de declaratiile martorilor sau vreun inscris al partii adverse si sa se calculeze la val de circulatie , ca si cum ar fi bun comun .

Vezi art 31 codul familiei la bunuri proprii ale sotilor .
Multumesc pentru lamurire si mai ales pentru trimiterea catre temeiul juridic...
Va fac si eu o trimitere catre "Tratat de dreptul familiei" - Filipescu - de care am facut rost datorita bunavointei utilizatorilor avocat.ro care printre altele spune asa:
"Cu ocazia partajului, valoarea ratelor achitate de fostii soti in timpul casatoriei la aparatamentul unia dintre ei trebuie calculata la valoarea reactualizata a lor motivata de cresterea valorii apartamentului , de care altfel, ar profita numai sotul proprietar"

Si ca fapt divers in cazul meu Instanta a hotarat ca dreptul de creanta sa fie platit la valoarea de piata, dupa umila mea parare , cum era si logic si normal...
Este instanta de fond ? Presupun ca da . Aici a judecat un singur judecator . vezi daca si celelalte instante vor da aceeasi solutie . S-ar putea sa nu .

Ar mai fi o varianta , suma reactualizata a ratelor platite sa coincida cu un procent din val de circulatie a imobilului , adica vreo 25% , daca am inteles eu bine .

P.S : sau poate avocatul tau a fost coleg de facultate cu judecatorul:D