Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... impozit plati compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

impozit plati compensatorii

Conform CCM la nivel de unitate la desfacerea contractului individual de munca din cauze ce nu tin de persoana salariatului, societatea trebuie sa plateasca un numar de salarii compensatorii.

Sunt aceste salarii compensatorii supuse impozitului sau nu? Se mai percep si alte taxe?

Multumesc.
codul fiscal- 55-(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit
j) sumele reprezentând plăţile compensatorii, calculate pe baza salariilor medii nete pe unitate, primite de persoanele ale căror contracte individuale de muncă au fost desfăcute ca urmare a concedierilor colective, conform legii, ......la încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu, ca urmare a nevoilor de reducere şi de restructurare, acordate potrivit legii;
Daca saalriile pe care trebuie sa le plateasca firma sunt ca numar de salarii brute.... atunci se vor plati toate contributiile, inclusiv cele ale angajatorului.
Daca insa se face plata la nivelul salariului mediu net (atentie, trebuie sa fie specificat asa in CCM) atunci nici salariatul si nici angajatorul nu vor plati contributii sau impozit.
e specificat "salariu brut de incadrare".
in acest caz se opresc toate contributiile + impozit ptr salariat si se achita si contributiile aferente angajatorului.
practic, salariatul va lua 1 salariu net.