Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art 278 C penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art 278 C penal

am o neclaritate: daca o persoana a facut o reclamatie impotriva unei persoane in temeiul art 215 ind 1 (inselaciunea), procurorul a emis o ordonanta de neincepere a urmariri penale impotriva invinuitei. Reclamantul a facut recurs in instanta, la ordonanta procurorului de neincepere a urmaririi penale si instanta a dispus retrimiterea cauzei la parchet pentru continuarea cercetarilor. Numai ca dupa ce parchetul si-a finalizat cercetarile, a mai emis o ordonanta de neincepere a urmaririi penale impotriva invinuitei. Reclamantul iar a facut recurs la instanta competenta. Avand in vedere ca se apropie termenul, pot invoca autoritatea de lucru judecat?, sau o sa ma plimb intre parchet si instanta ori de cate ori procurorul emite o ordonanta sau rezolutie de neincepere a urmaririi penale sau de ficare data cand face asta recurs?
subscriu la cele spuse de lili szilagy.
Poate ai dreptate, prea s-a plimbat dosarul... Da oricum cred ca si prima data instanta a trimis in mod eronat dosarul inapoi la p[rocuror; adica matale mai aveai probe, de ce nu le-ai administrat la UP, cine nu te-a lasat? Le tineai de surpriza? Ei bine: surpriza! Dosarul se incheie aici!!!
:)):)):))
Cu atat mai mult cu cat, daca avea intr-adevar probe noi concludente, se putea oricand reincepe UP si dupa respingerea recursului.