Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... procedura de insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

procedura de insolventa

am un srl cu activitate efectiva de 2 ani cu obiect de activitate transportul.cum nimic nu mai merge, am acumulat datorii la firma de leasing,iar acestia vor sa ne rezilieze contractele(avem 2) .am auzit ca daca demarezi procedura de insolventa firma de leasing nu poate sa-ti ia masinile.as vrea sa stiu daca este adevarat si care ar fi pasii pt. demararea insolventei.ce avantaje si ce dezavantaje exista
Legea nu permite ceea ce sustine colega mediator, dar consecintele declansarii procedurii insolventei sunt importante daca nu solicitati si procedura de reorganizare.
Apelati la un avocat ori consilier juridic pentru a va asista.
Sc in insolventa la cererea debitorului cu optiune pentru reorganizare.
Are in derulere un ctr de leasing, mai multe rate restante (10) la data intrarii in procedura. In iunie ctr de leasing va ajunge la termen si trebuie achitata o valoare reziduala in suma de 5000eur. Evaluand obiectul de leasing... autoturism... nu ar merita pastrata masina.... SC poate opta pentru restituirea masinii fara a mai plati val reziduala? (Inca nu s-au depus cererile pentru tabelul creditorilor.)
SC poate opta pentru restituirea masinii fara a mai plati val reziduala?

poate da poate nu , depinde de prevederile contractuale pe care eu nu le cunosc
Mentionez ca prin planul de reorganizare se poate negocia si solutia prezentata de dvs daca in contract sunt prevezute alte clauze!!
multumesc tuturor pt. raspunsuri