Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... RECUPERARE GARANTIE GESTIONAR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

RECUPERARE GARANTIE GESTIONAR

BUNA ZIUA,
AM LUCRAT APROXIMATIV 3 ANI LA O FIRMA DE ELECTRONICE PE POSTUL DE CONSULTANT VANZARI/GESTIONAR, IN FIECARE LUNA MI S A OPRIT GARANTIE,CONFORM CONTRACULUI.
AM AVUT INVENTARE CARE AU FOST DE 100, CHIAR 450 PE CARE LE AM SEMNAT SI AUTOMAT BANII MI AU FOST OPRITI DIN SALARIU.
PROBLEMA ESTE CA A FOST UN INVENTAR DE APROAPE 46000 RON PE CARE NU L AM SEMNAT. LA APROAPE 10 LUNI AM PARASIT ACEST LOC DE MUNCA. AM O GARANTIE DE APROXIMATIV 1300RON.
MI S A INMANAT FISA DE LICHIDARE IN CARE AM UN DEBIT DE 46000 DIN CARE SE SCADE GARANTIA DE 1300.
INTREBARE;
CARE SUNT PASII PENTRU CONTESTAREA FISEI DE LICHIDARE SI CUM POT INTRA IN POSESIA GARANTIEI MELE?
NU VOR SA MI ELIBEREZE O COPIE A EXTRASULUI MEU DE CONT DE LA DEPOZITUL DE GARANTIE, ESTE NORMAL?
MENTIONEZ CA ACEASTA FIRMA PROCEDEAZA LA FEL CU TOTI ANGAJATII, IMPUTANDU LE INVENTARE NESEMNATE.
FISA DE LICHIDARE A M PRIMIT O ACUM DOUA ZILE.
VA ROG AJUTATI MA.
MULTUMESC.
faceti reclamatie la ITM si dupa aia actiune in instanta
O SA FAC RECLAMATIE LA ITM, DAR CE TIMP AM LA DISPOZITIE? CARE ESTE POTRIVIT LEGII TERMENUL MAXIM DE CONTESTARE A FISEI DE LICHIDARE?
MULTUMESC ANTICIPAT.
Fisa de lichidare nu se contesta ....

Garantia in numerar si dobinda aferenta pot fi ridicate de catre gestionarul titular al carnetului de consemnare la incetarea contractului sau de munca sau la trecerea intr-o functie pentru care nu se cere garantie, in situatia in care nu a cauzat o paguba sau cind paguba a fost acoperita in intregime. Societatea este obligata, in aceste cazuri, sa elibereze gestionarului, in termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare impreuna cu o comunicare catre Casa de Economii si Consemnatiuni in care sa se arate ca titularul are dreptul sa ridice garantia.

Impotriva refuzului societatii de a va restitui garantia, va puteti adresa instantei de judecata.