Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua
Am pe rol o contestatie impotriva unei executari silite. In contestatie a fost ceruta anularea executarii silite ca nelegala...., anularea formelor de executare...., si suspendarea executarii silite pana la solutionare.. Instanta mi-a pus in vedere sa platesc o cautiune pentru suspendarea executarii conf art.403 alin.1 CPC.
Ce se intampla daca nu o platesc?
Pot schimba cererea de suspendare in cerere de anulare (doar) care presupun ca nu implica cautiune?
Multumesc anticipat
Buna ziua !
Art. 403 alin.(1) c.p.c. prevede ca " pana la solutionarea contestatiei la executare sau a altei cereri privind executarea silita, instanta competenta poate suspenda executarea, daca se depune o cautiune in cuantumul fixat de instanta, in afara de cazul in care legea dispune altfel". Se intelege ca aceasta cautiune trebuie depusa. daca nu o platiti, cererea dvs. nu va fi admisa.
Si cererea de anulare implica depunerea cautiunii, avand in vedere ca prevederile legii se refera la contestatia la executare.
Cu stima !
Depunerea cautiunii este necesara tocmai ca instanta sa se pronunte asupra suspendarii executarii silite.Daca renuntati la suspendarea executarii silite,pe cale de consecinta executarea silita va merge mai departe si efectul pe care il doriti nu se va mai produce, in sensul ca este posibil ca pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii privind contestatia formulata sa se incheie si executarea silita.Concluzie:este necesara suspendarea si plata cautiunii, tocmai pentru a bloca continuarea executarii silite.