Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatii

am doi copii de 2 si 12 ani le pot dona lor partea mea din apartamentul ce il detin impreuna cu fratele meu?si daca da eu voi mai aparea ca si detinator de proprietate?
Le puteti dona, insa nu au varsta necesara pentru a accepta donatia .
Daca donati ambilor copii, dreptul de proprietate se va transfera acestora iar dvs. nu veti mai aparea ca proprietar. Problema este aceea ca in cazul in care copii sunt minori donatia se accepta de catre parinte in locul lor . Depinde foarte mult daca notarul va accepta ca dvs sa fiti si donator si sa semnati pentru acceptarea donatiei in locul copiilor.
Daca totusi reusiti sa faceti actul la notar atunci tot dvs va veti ocupa de bunurile donate pana la majoratul copiilor .
Emil Lasconi, Consilier juridic
Se poate face cu numirea unui curator de catre autoritatea tutelara.
Nu veti mai aparea ca co-proprietar.
Dar, daca faceti acest lucru pt a va micsora patrimoniul si a evita executarea silita din partea unui creditor, acesta poate ataca actul in instanta si tot va executa.