Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... trebuie sa platesc drepturi de autor si daca inchiriez ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

trebuie sa platesc drepturi de autor si daca inchiriez doar sala pentru evenimente?

Trebuie sa platesc drepturi de autor si daca inchiriez doar sala pentru evenimente?Eu utilez sala cu mese,scaune,boxe etc pentru petreceri,nunti,botezuri ,iar clientul isi aduce muzica.Presupun ca si dj-ul adus are aceasta autorizatie.Intrebarea mea ramane daca am si eu nevoie de aceasta.
multumesc
da trebuie
De obicei organizatorul este cel responsabil cu obtinerea autorizatiei necesare. Contractul de inchiriere al salii nu te acopera, asa ca va trebui sa o obtii tu. Mai sunt DJ care detin autorizatii si raporteaza si platesc la UCMR-ADA, dar sunt foarte putin.

Nu uita ca iti trebuie autorizatii si pentru celelalte drepturi implicate, dr conexe ale interpretilor (CREDIDAM) si cele ale producatorilor de fonograme (UPFR).