Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire cu probleme!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire cu probleme!

Buna ziua! Exista o casa a carui ultim proprietar au fost parintii bunicului mamei mele, bunicul mamei a mai avut un frate. In acest moment in viata este mama mea sora ei si stranepoata fratelui strabunicului. Speta este urmatoarea:
Casa a fost parasita si timp de 30 de ani nu a mai fost platit impozitul.
Stranepoata a vandut casa spunandu-i noului proprietar ca ea este mostenitoarea si ca trebuie platit doar impozitul. Ce poate face mama mea in acest caz?
Si inca o intrebare. Am inteles ca daca plateste cineva impozitul casei pe ultimii 3 ani casa ii revine lui. Si in acest caz, daca ea a platit impozitul, mama mea mai poate face ceva? Va rog sa imi raspunde-ti cat se poate de urgent! Va multumesc! :">
Daca ultimii proprietari au fost parintii bunicului mamei dvs,nu s-a dezbatut succesiunea,cum a putut stranepoata sa incheie contract de vanzare-cumparare?
Mama dvs poatea sa solicite in instanta revocarea respectivului contract de vanzare
Ce fel de act a incheiat stranepoata cu persoana respectiva si in ce calitate a incheiat acest act ?
Daca nu consultati verbal un avocat care sa analizeze in concret situatia e greu sa va dam un raspuns concret.
Depinde foarte mult de tot ceea ce are relevanta in cazul dvs.
A fost incheiat un act prin notariat, cum ca nepoata a primit suma de 5000 de euro de la cumparatori. Ea linistindui pe cumparatori ca trebuie platit doar impozitul care nu a mai fost platit timp de 30 de ani casa fiind parasita.
Eu azi am fost la Oficiul de cadastru si Publicitate imobiliara pentru a afla mai multe in baza documentelor pe care le au dumnealor acolo. M-am uitat pe o harta a satului si am stabilit numarul de casa si proprietarii. S-a stabilit ca 1/2 ii revine bunicului mamei mele si 1/2 ii revine bunicului nepoatei celeilalte. Functionarii de la Oficiul de cadastru m-au indrumat sa prezint la notariat toate certificatele de deces, nastere, casatorie din care sa se dovedeasca faptul ca mama mea este descendenta din acea familie, pentru a se incepe succesiunea. Si as mai avea o intrebare, este adevarat ca daca nepoata va plati impozitul casa ii va reveni ei?
Nu cunosc nicio prevedere legala care sa-ti confere dreptul de proprietate doar in urma platii impozitului . Ar putea fi vorba de uzucapiunea de 30 de ani insa aici nu cred ca este cazul . Mi se pare ca notarul a tratat destul de usor respectiva vanzare cumparare daca este asa cum spuneti dvs. Poate ca nepoata a acceptat mostenirea in termenul de optiune succesorala de 6 luni si dva nu ati facut-o ? Dati mai multe detalii, treaba este incurcata si doar in baza la ceea ce ati spus pana acum este destul de greu sa primiti un raspuns.