Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reangajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reangajare

buna.sunt in somaj din ianuarie si azi m-au anuntat ca ma reangajeaza.ce nu stiu eu este daca trebuie sa merg la somaj si sa completez ceva acte ,si daca mai primesc ceva ca m-am reangajat inainte de termenul stabilit(9 luni).multumesc
Trebuie sa anuntati la AJOFM, ca va reluati activitatea, in acest sens veti obtine de la societate o adresa.
Va trebui sa faceti dovada reangajarii prin copia contractului individual de munca si prin adresa din partea societatii.
De asemenea trebuie sa va completeze la zi carnetul de munca(daca aveti) cei de la AJOFM.
Nu primiti nici un stimulent de la somaj pentru reangajare.
1. Plata indemnizatiei de somaj va inceta daca va angajati cu c.i.m. pe o durata mai mare de 12 luni.

2. Plata indemnizatiei de somaj se suspenda daca va angajati cu c.i.m. pe o perioada de cel mult 12 luni.

3. Nu beneficiati de nicio suma lunara acordata in cazul reincadrarii, potrivit art.72 alin.2 din Legea nr.76/2002, intrucat ati fost in raporturi de munca in ultimii 2 ani cu angajatorul.