Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare somer
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare somer

Buna ziua !
Ce tip de adeverinta se elibereaza atunci cand angajezi un somer ?
Spune ca trebuie sa se prezinte la of. de somaj ( cu acea adev. ) sa anunte ca si a asit loc de munca, pt. sistarea indemnizatiei . N am mai angajat someri aflati in plata si nu vreau sa procedez gresit ...
Multumesc !
Practica este : Viitorul salariat se va duce la AJOFM cu o adresa din partea angajatorului ca are un loc vacant de ..... AJOFM-ul ii va da o repartitie pe acel post.

Sau se poate duce direct cu c.i.m.
Nu este nevoie de adeverinta, persoana angajata trebuie sa faca la AJOFM o cerere de suspendare a platii indemnizatiei de somaj la care ataseaza o copie a contractului de munca semnat cu societatea dvs.
Daca dvs ati anuntat postul vacant la AJOFM si el a venit cu repartitie la dvs, atunci este nevoie de notificarea dvs catre AJOFM ca persoana trimisa cu repartitia AJOFM nr...din data..... a fost angajata de dvs.
1. se face instiintare catre ajofm privind angajarea persoanei, + copie contract de munca
2. potrivit L.76/2004 art.85 aveti dreptul ca angajator la o indemnizatie lunara pe timp de 12 luni bonificatie ca ati angajat un somer ; citit i legea 76 somaj
danacj a scris:

Nu este nevoie de adeverinta, persoana angajata trebuie sa faca la AJOFM o cerere de suspendare a platii indemnizatiei de somaj la care ataseaza o copie a contractului de munca semnat cu societatea dvs.

Situatia este valabila numai daca va avea c.i.m. pe durata de cel mult 12 luni ...