Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calitatea procesuala pasiva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calitatea procesuala pasiva

intr-un prces de recurs privind uzucapiunea de 30 ani ,recurenta care ridica exceptia ca nu are calitate procesuala in cauza este normal sa atace si fondul cauzei? Consider ca nelimitandu-se exclusiv la exceptia ridicata ,pe care sa o motiveze, atacand si fondul cauzei inseamna ca s-a constituit si este parte procesuala pasiva.
NU. Eu cred ca formuleaza aparari pe cale principala in sensul ca isi mentine si sutine exceptia lipsei calitatii procesuale pasive dar, pentru situatia in care instanta ar trece peste aceasta sustinere, se apara pe fond.
Nu inseamna ca isi recunoaste calitatea.

succes
av. Ileana Schwarz