Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic-consultare cu sindicatul sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic-consultare cu sindicatul sau nu?

buna ziua.daca la nivel de societate se ia hotararea de somaj tehnic si la nivelul societatii exista sindicat, trebuie cumva si acceptul sindicatului?nu stiu daca trebuie sa discut cu liderul de sindicat.
multumesc anticipat.
Nu sunt prevederi exprese in Codul Muncii, dar pentru a evita orice alte eventuale obiectiuni ar fi recomandabil sa faceti acest lucru.
Nu de acceptul sindicatului este vorba ci de obligatia de a aduce la cunostinta salariatilor situatia economica a firmei, masurile si deciziile pe care le considerati ca trebuie sa le luati. Obligatia informarii si consulotarii deriva din codul muncii si Legea nr. 467/2006 privind stabilirea cadrului general de consultare a angajatilor.
ContSters42179, utilizator
Dar daca salariatii sunt de acord cu aceasta masura, exista vreo posibilitate ca firma sa fie actionata in instanta de catre Sindicat?pentru ca ma cam astept la orice...:(
Dvs ca angajator trebuie sa informati sindicatul si salariatii despre situatia economico-financiara a firmei. Mai departe, pt faptul ca vreti sa-i trimiteti in somaj tehnic nu aveti nevoie de acceptul sindicatului.
Angajatorul are dreptul de a-si organiza activitatea astfel incat aceasta sa fie profitabila.