Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... certificat de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

certificat de divort

Cum as putea sa obtin o copie a certificatului de divort pe care l-am pierdut?
va referiti la hotararea de divort
Hotararea de divort
Nu exista certificat de divort, ci numai certificat de casatorie, pe care probabil ca l-ati anulat in instanta in urma unui proces de divort.
Pentru asta s-a dat o hotarare de divort, care , dupa ramanerea definitiva si irevocabila, isi produce efecte.
Daca nu sunteti in posesia acestei hotarari din diverse motive, solicitati o copie legalizata de pe aceasta hotarare, taxata cu 1 leu la instanta de fond, la Judecatoria unde a fost judecat fondul.
Copia legalizata a hotararii de divort se poate obtine in baza unei cereri depusa la instanta de fond care a pronuntat hotararea, in care trebuie mentionat nr. de dosar civil si nr. Sentintei si data pronuntarii acesteia. La cerere se anexeaza taxa timbru judiciar de 1 leu/pagina si timbre judiciare de 0,30 lei. ;)