Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ref.eliberare sentinta de divort !
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ref.eliberare sentinta de divort !

Buna !
Care sunt pasii ptr eliberarea unei copii legalizate a sentintei de divort definitiva si irevocabila ??
Deoarece mi-au disparut un dosar cu acte de acasa cu plecarea fostului sot si doresc alta copie legalizata ptr schimbare de carte de indentitate.
Multumesc
se face o cerere la arhiva instanței care a pronunțat hotărârea pentru eliberarea unei copii legalizate a respectivei hotărâri și aplicarea mențiunii rămasă definitivă și irevocabilă. vă trebuie să știți cel puțin număr de dosar, taxa judiciară pentru legalizat de 1 leu pentru fiecare pagină a hotărârii și timbru judiciar de 0,30 bani iar pentru aplicarea mențiunii definitivă și irevocabilă, taxa judiciară 2 lei și timbru judiciar de 0,30 bani. vi se eliberează în aceeași zi.