Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... granituire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

granituire

in martie anul curent am cumparat un teren +casa, rezultat din dezmembrarea unui teren mostenit ,proprietarul a facut schita topo inreg. la ocot pentru jumatatea noastra , iar acum suntem dati in judecata de vecinul care a cumparat cealalta jumatate de teren pt granituire,el a primit niste schite de dezmembrare in care figurau cate 11m-11m front stradal pt fiecare parte.In realitate nici noi nici el nu avem 11 m ci 10.4m noi si 10.2 m el .Toti vecinii din jur au schite topo actualizate (SI NOI). El nu a stiut ca si noi avem acesta schita atunci cand a pornit actiunea de judecata. Terenul nostru a fost masurat corect dupa gardul vechi de 40 ani ce se afla intre terenuri.Ce sanse ar putea avea ?
Se va face o expertiza topo care va stabili linia de demarcatie
dintre terenurile dvs in raport de actele de proprietate pe
care le aveti fiecare dintre vecini.
Numai un specialist topo va poate spune care este limita exacta dintre
proprietatile dvs
si doar in urma masuratorilor in teren.
privirea noastra nu bate atat de departe pana la filele dosarului dvs ca sa vedem exact ce este in el.
se v administra o expertiza care o sa constate realitatea si in urma careia se va da hotararea.

av.m.vasilescu
Probabil se va dispune o expertiza tehnica topografica.(Cand va afla cat consta, poate va regret). In unrma masuratorilor la fata locului se va propune linia de granita dintre proprietati,iar instanta va dispune.
bag de seama ca va certati pe 0,10 pana la urma
eroarea permisa mi-aduc aminte xa e de 0,20
actiunea urmeaza a fi respinsa, cred;)
nu ne certam, de fapt nu stiu ce vrea vecinul.nici nu am vorbit cu el,dintr-a data m-am trezit cu o citatie