Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de crestere a copilului

Buna ziua. Lucrez la o firma de paza care este pe cale sa piarda licitatia la obiectivul unde sunt de serviciu si se pare ca o sa fim preluati de o alta firma . Intrebarea mea este daca dupa aceea voi mai putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului pentru ca sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in luna Octombrie. Mentionez ca lucrez la acea firma de 4 ani . Sper ca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.Va multumesc.
Da.Atata timp cat lucrezi cu carte de munca si platesti contributii la stat ,nu vad de ce sa nu beneficiezi.
Beneficiati doar daca veti realiza venituri impozabile 12 luni consecutiv inainte de nasterea copiluluo.Pana atunci anuntati firma ca sunteti insarcinata sa fiti protejata( anexati si acte medicale in acet sens)
monikka a scris:

Da.Atata timp cat lucrezi cu carte de munca si platesti contributii la stat ,nu vad de ce sa nu beneficiezi.

Conditiile de a beneficia de indemnizatia pentru CIC sunt altele .. acordarea indemnizatiei pentru CIC nu este conditionata de plata contributiilor catre stat, ci de realizarea de venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului , timp de 12 luni.
freeelis a scris:

monikka a scris:

Da.Atata timp cat lucrezi cu carte de munca si platesti contributii la stat ,nu vad de ce sa nu beneficiezi.

Conditiile de a beneficia de indemnizatia pentru CIC sunt altele .. acordarea indemnizatiei pentru CIC nu este conditionata de plata contributiilor catre stat, ci de realizarea de venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului , timp de 12 luni.

``a lucra cu carte de munca`` cu siguranta este vorba de niste venituri profesionale supuse impozitului pe venit ;doamna a specificat ca lucreaza de 4 ani la aceasta firma ,si am inteles ca e doar un transfer cu continuitate.........dar chiar si asa ,doamna poate sa inceapa sa-si ia concediu medical incepand cu luna a treia de sarcina lejer dupa care sa-si continue concediul de crestere a copilului pana la 2 ani.
ContSters84764, utilizator
@monikka
Concediul de maternitate (pre si postnatal) se acorda din luna a 7-a
@nelutu83
Cele 12 luni anterioare nasterii nu trebuie neaparat sa fie la acelasi angajator.
*** salariata gravidă este femeia care anunţă în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate şi anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste această stare***