Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Renuntare sediu PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Renuntare sediu PFA

Urmeaza sa opresc contractul de inchiriere al spatiului declarat sediul PFA. Nu voi inchiria alt sediu. Locuiesc intr-un imobil ce este in proprietatea familiei, in acelasi sector cu sediul la care urmeaza sa renunt.

Presupun ca trebuie sa declar undeva schimbarea de adresa. Cum trebuie sa procedez? Este posibil sa declar ca nou sediu apartamentul unde locuiesc, chiar daca nu il "inchiriez", acesta fiind in proprietatea parintilor? Daca da, ce formalitati trebuie indeplinite? Va multumesc.
Pentru schimbarea sediului la PFA trebuie sa mergeti la ORC sa completati un formular si sa achitati o taxa.
Puteti sa va schimbati sediul in apartamentul unde locuiti: faceti un contract de comodat intre PFA si parintii dumneavoastra, ca proprietari. (comodatul este de fapt, o inchiriere cu titlu gratuit).
Mergeti la ORC cu acest contract de comodat, in original, si cu o copie dupa contractul de vanzare-cumparare a apartamentului si se va opera in baza de date schimbarea sediului.
Multumesc pentru promtitudinea si precizia raspunsului.
Cu placere. Ma bucur ca v-am fost de folos.