avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... !!!!!!! Certificat medical nesolicitat la angajare :)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

!!!!!!! Certificat medical nesolicitat la angajare :)

Daca nu mi s-a solicitat certificatul medical la angajare e nul contractul de munca ?
E nul absolut?
Dar actele aditionale la c. de munca, in speta clauza de neconcurenta ?

Sper raspuns autorizat si la obiect, mersi.

Am pus jos si extrasul din CM


Art. 27. - (1) O persoanã poate fi angajatã în muncã numai în baza unui certificat medical, care constatã faptul cã cel în cauzã este apt pentru prestarea acelei munci.

(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de muncã.

(3) În situatia în care salariatul prezintã certificatul medical dupã momentul încheierii contractului individual de muncã, iar din cuprinsul certificatului rezultã cã cel în cauzã este apt de muncã, contractul astfel încheiat rãmâne valabil.

(4) Competenta si procedura de eliberare a certificatului medical, precum si sanctiunile aplicabile angajatorului în cazul angajãrii sau schimbãrii locului ori felului muncii fãrã certificat medical sunt stabilite prin legi speciale.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:49, 16 Martie 2007
Nu cunosc toate datele problemei dar cred ca cea mai simpla cale de rezolvare este obtinerea fisei de aptutudine de la un cabinet de medicina muncii, in care sa scrie "apt de munca". Fisa ar acoperi astfel nulitatea.
Problema asta e ca eu vreau sa fie nul...:)

Are cineva idee ?

Problema asta e ca eu vreau sa fie nul...:)
Are cineva idee ?


daca vrei sa fie nul contractul de munca invoca nulitatea acestuia, in baza art.27 alin.2 din Codul muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa de aptitudine lipsa - motiv incetare cim de drept? bianca1976 bianca1976 Buna ziua, As dori sa stiu daca lipsa fisei de aptitudine emisa de medicul de medicina muncii este motiv pentru incetarea de drept a CIM si ce se poate face ... (vezi toată discuția)
Probleme contract de munca miha859 miha859 Buna seara, am mai multe intrebari legate de contractul meu de munca, care nu cred ca este tocmai legal... 1. Nu am fisa de post, desi am inteles ca este ... (vezi toată discuția)
Certificat medical la angajare ani355 ani355 Bună ziua, Pentru un salariat disponibilizat conform art.65(1) în luna martie, pe care îl angajez (din perioada în care a dobândit calitatea de şomer) ... (vezi toată discuția)