Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... !!!!!!! Certificat medical nesolicitat la angajare :)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

!!!!!!! Certificat medical nesolicitat la angajare :)

Daca nu mi s-a solicitat certificatul medical la angajare e nul contractul de munca ?
E nul absolut?
Dar actele aditionale la c. de munca, in speta clauza de neconcurenta ?

Sper raspuns autorizat si la obiect, mersi.

Am pus jos si extrasul din CM

Art. 27. - (1) O persoanã poate fi angajatã în muncã numai în baza unui certificat medical, care constatã faptul cã cel în cauzã este apt pentru prestarea acelei munci.

(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de muncã.

(3) În situatia în care salariatul prezintã certificatul medical dupã momentul încheierii contractului individual de muncã, iar din cuprinsul certificatului rezultã cã cel în cauzã este apt de muncã, contractul astfel încheiat rãmâne valabil.

(4) Competenta si procedura de eliberare a certificatului medical, precum si sanctiunile aplicabile angajatorului în cazul angajãrii sau schimbãrii locului ori felului muncii fãrã certificat medical sunt stabilite prin legi speciale.
Nu cunosc toate datele problemei dar cred ca cea mai simpla cale de rezolvare este obtinerea fisei de aptutudine de la un cabinet de medicina muncii, in care sa scrie "apt de munca". Fisa ar acoperi astfel nulitatea.
Problema asta e ca eu vreau sa fie nul...:)

Are cineva idee ?

Problema asta e ca eu vreau sa fie nul...:)
Are cineva idee ?

daca vrei sa fie nul contractul de munca invoca nulitatea acestuia, in baza art.27 alin.2 din Codul muncii.