Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pact comisoriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pact comisoriu

Buna ziua

Daca intr-un contract de inchiriere a unui imobil ( proprietarul fiind o persoana fizica , iar chiriasul un SRL) este stipulat faptul ca ,, ...daca chiriasul incalca contractul de inchiriere, locatorul poate sa puna capat contractului de inchiriere si sa reintre in posesia spatiului..." , poate fi asimilat acest text unui pact comisoriu? De ce grad si daca este nevoie de o actiune in reziliere sau de o actiune in constatarea rezilierii contractului respectiv?
Clauza respectiva poate fi asimiliata unui pact comisoriu de gradul 2 si in acest caz este necesar ca locatorul sa formuleze o cerere de chemare in judecata catre instanta competenta. Numai daca locatorul ar introduce, de exemplu, un pact comisoriu de grad 4 in continutul contractului de locatiune, nu va mai fi nevoit sa apeleze la instanta.

NotarPublicBucurestiSurdescu, Notar
Buna ziua,

clauza expusa nu este un pact comisoriu de grad 4.
Asadar,nu se pune problema evacuarii fara obtinerea unei hotarari judecatoresti.
In alta ordine de idei, nici chiar un pact comisoriu de grad 4 nu asigura evacuarea "prin forte proprii".
Pactul comisoriu nu face decat sa desfiinteze de drept contractul de locatiune DAR daca chiriasul refuza sa iasa de bunavoie, el nu poate fi scos de acolo DECAT in baza unei hotarari judecatoresti, obtinuta pentru evacuare pe lipsa de titlu.

Avocat Boncu