Forum Discuţii juridice Traduceri procura
Discuție deschisă în Traduceri

procura

mama,care momentan e i italia, doreste cand merg la ea sa imi faca o procura cu care sa o reprezint aici in mai multe domenii!
am o intrebare,,,,trebuie tradusa acolo sau aici??
este valabila in romania??
trebuie apostilata acolo??
ce sfaturi imi dati??
multumesc!!!
Procura trebuie tradusa insa nu are importanta unde si asta numai in cazul in care nu gasiti acolo un notar roman.Este valabila in tara, nu aveti nevoie de apostilare, insa aveti nevoie de o procura care sa cuprinda toate operatiunile pe care urmeaza sa le indepliniti in numele acesteia.
multumesc mult!!!=D>=D>
Daca faceti procura in Italia trebuie neaparat apostilata in Italia, nu va fi valabila in Romania fara apostila decat in cazul in care ati facut procura la Consulatul Romaniei, consulul are drepturi de notar. Daca traduceti in Italia, va trebui la fel, apostilata si traducerea, mai bine traduceti in Romania, sa nu mai fie nevoie de apostila si pe traducere si este si mai ieftin, va asigur.