Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cu cetatean italian
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cu cetatean italian

Ce acte imi sunt necesare pentru casatoria cu un cetatean italian. Casatoria va avea loc in Italia. Mentionez ca atat eu cat si viitorul meu sot suntem rezidenti in Anglia. Am incercat sa iau legatura cu Consulatul Romaniei la Londra dar este imposibil de apelat. NU RASPUNDE NIMENI, iar eu nu am timp de pierdut.
De asemenea, as vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca actele sa le pot obtine din Romania si ce anume trebuie sa fac si unde trebuie sa ma adresez. Actele trebuie traduse si apostilate? De catre cine si unde? Cat timp au valabilitate?
Actele pot fi obtinute cu procura notariala data tatalui meu?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Ares-3, moderator
In Italia doriti sa va casatoriti la ambasada Romaniei din Italia sau la o primarie? Pentru a va casatori in Italia aveti nevoie de o rezidenta in Italia, ori dvs. scrieti ca aveti rezidenta in Anglia. Mentionati ca sunteti ambii rezidenti in Anglia dar nu ne mentionati daca si viitorul sot este roman. Pentru dvs. aveti nevoie de actul de identitate, certif.de nastere-apostilat ori extras multilingv dupa actul de nastere(caz in care acest act nu trebuie apostilat), adeverinta de cutuma - apostilata(valabila 3 luni)pe care o poate ridica tatal dvs. dar doar prin procura speciala data de dvs. in fata unui notar care are apostila de la Haga, ori la ambasada/consulat. De tradus le traduceti si le legalizati in Italia. Important este ca actele dvs. sa fie apostilate in tara la prefectura de la domiciliu. Costul este de 25 lei/act.