Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie in Germania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie in Germania

M am mutat de curand in Germania cu prietenul meu si vrem sa ne casatorim. Unde se poate oficia cununia civila si ce acte trebuie
Va puteti casatori la ambasada/consulatul Romaniei din Germania, ori la primaria unde aveti acte de resedinta/rezidenta. Nu ne-ati mentionat daca si prietenul este roman sau de alta cetatenie ori daca vreunul dintre dvs. a mai fost sau nu casatorit sau daca aveti copilasi. Daca ambii sunteti cetateni romani si vreti sa va casatoriti la ambasada/consulat aveti nevoie de actele de identitate, certificatele de nastere tip international in original si copie si certificatele medicale prenuptiale.Se achita si o taxa. Daca insa va casatoriti la aut.germane aveti nevoie de actele de identitate, certificatele de nastere tip international apostilate cu apostila de la Haga ori extrase multilingve eliberate conform Conventiei 16, adeverintele de cutuma-anexa 9- eliberate de la locul dvs. de nastere din romania apostilate, o declaratie la notar si certificatele medicale prenuptiale.
Justitiarul711, utilizator