Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pot sau nu sa scot minorul din tara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pot sau nu sa scot minorul din tara?

IN urma divortului,prin hotarare definitiva si irevocabila mi-au fost incredintati cei 2 minori.Acum vreau sa plec cu fata 2 luni in strainatate,pot face asta?sau am nevoie de acordul fostului sot?
Multumesc.
Nu aveti nevoie de acordul fostului sot...insa aveti grija pe hotarare sa existe stampila definitiv si irevocabil
Nu aveti nevoie de acordul lui daca vi s-a incredintat dvs. minorul si decizia e definitiva si irevocabila. Cititi rubrica ''conditii de calatorie'' pentru copii minori de pe site www.PolitiadeFrontiera.ro sau sunati la 021.9590.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc mult.
Pe sentinta esxista stampila cu definitiv si irevocabil.Iar fostul meu sot nici nu s-a prezentat la divort si nici nu a cerut sa asi viziteze copii.Dar daca hotarasc sa ramana fata cu mine in strainatate el poate sa ma oblige in vreun fel sa aduc fata inapoi in tara?
~ Conținut șters la cerere ~