Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate functionar public

As dori sa stiu daca functia de cenzor al unei asociatii de crescatori de animale (nonprofit) este incompatibila cu cea de functionar public, conf. L.161/2003, modif. de L.330/2009?
Va multumesc.
@Darie Tudor

Ati citat o opinie a ANRMAP care se refera la achizitiile de produse, servicii sau lucrari.

Parerea mea este ca nu sunt aplicabile prevederile art. 19 din OUG nr. 34/2006. Pasunile nu sunt nici produse, nici servicii, nici lucrari.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Subscriu parerii dumneavoastra, dar eu am raspuns intrebarii domnului Mihaicalines...

Exista vreo procedura legala prin care bunurilor publice nu li se mai aplica procedura inchirierii/concesionarii prin licitatie publica?

Revin cu precizari:Am avut contact "direct" cu ANRMAP-ul, chiar si o actiune in instanta pe care nu am contestat-o.
Darie Tudor, utilizator
aici e vorba de patrimoniul public sau privat al unei unitati administrativ-teritoriale... deci, incredintarea directa, sau ce alte glume are ANRMAP, nu isi au aplicabilitatea aici, intrucat
legea nr. 215/2001
" ART. 123
(1) Consiliile locale şi consiliile judeţene hotărăsc ca bunurile ce aparţin domeniului public sau privat, de interes local sau judeţean, după caz, să fie date în administrarea regiilor autonome şi instituţiilor publice, să fie concesionate ori să fie închiriate. Acestea hotărăsc cu privire la cumpărarea unor bunuri ori la vânzarea bunurilor ce fac parte din domeniul privat, de interes local sau judeţean, în condiţiile legii.
(2) Vânzarea, concesionarea şi închirierea se fac prin licitaţie publică, organizată în condiţiile legii."
ce parere are ANRMAP-ul? :)
Darie Tudor a scris:
Revin cu precizari:Am avut contact "direct" cu ANRMAP-ul, chiar si o actiune in instanta pe care nu am contestat-o.

Pentru cine reveniti cu aceste precizari, ca nu ati scris? Nu inteleg ce vreti sa spuneti prin "am avut actiune in instanta pe care nu am contestat-o", exprimarea este improprie.

Una peste alta nu conteaza daca eu inteleg sau nu, aici vorbim despre concesionarea pasunilor, adica a unor bunuri imobile, prin urmare art. 19 din OUG nr. 34/2006 n-are nicio legatura cu discutia de fata, pentru ca un imobil nu este nici produs, nici serviciu, nici lucrare.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
mihaicalinescu2005 a scris:

aici e vorba de patrimoniul public sau privat al unei unitati administrativ-teritoriale... deci, incredintarea directa, sau ce alte glume are ANRMAP, nu isi au aplicabilitatea aici, intrucat
legea nr. 215/2001
" ART. 123
(1) Consiliile locale şi consiliile judeţene hotărăsc ca bunurile ce aparţin domeniului public sau privat, de interes local sau judeţean, după caz, să fie date în administrarea regiilor autonome şi instituţiilor publice, să fie concesionate ori să fie închiriate. Acestea hotărăsc cu privire la cumpărarea unor bunuri ori la vânzarea bunurilor ce fac parte din domeniul privat, de interes local sau judeţean, în condiţiile legii.
(2) Vânzarea, concesionarea şi închirierea se fac prin licitaţie publică, organizată în condiţiile legii."
ce parere are ANRMAP-ul? :)

Absolut corect. Pasunea in cauza, daca nu ma insel eu prea tare, face parte din domeniul privat al unitatii administrativ teitoriale, iar pentru eventuala ei concesionare se va organiza obligatoriu licitatie publica, cu caiet de sarcini, fisa de date a achizitiei si tot tacamul...#-o Ca sa nu mai zicem ca intre legea 215/2001 si OG 34/2006, "castigatoare' din punct de vedere al fortei juridice este legea...