Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... obligatiile angajatorului conform Legii nr. 76/2002
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

obligatiile angajatorului conform Legii nr. 76/2002

buna seara,

ca angajator am incheiat cu ajofm o conventie prin care am angajat un absolvent de studii superioare conform legii 76/2002, art.80 in data de 1 iulie 2008 si termin convenia in 2011.
pot sa-i fac un contract aditional la contractul de munca initial in care sa-i reduc activitatea la 2 ore/zi cu un salariu de 300 ron pe luna?daca procedez asa trebuie sa restitui la ajofm subventia primita?
Puteti sa faceti acest lucru, legea prevede obligativitatea de a-i mentine CIM in vigoare si a nu-l inceta, concedia, acordul partilor.
beneficiati de aceleasi conditii.
Art. 80. - (1) Angajatorii care incadreaza in munca pe durata nedeterminata absolventi ai unor institutii de invatamant sunt scutiti, pe o perioada de 12 luni, de plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj, aferenta absolventilor incadrati, si primesc lunar, pe aceasta perioada, pentru fiecare absolvent:
c) 1,5 salarii de baza minime brute pe tara, in vigoare la data incadrarii in munca, pentru absolventii de invatamant superior.
FLORIN VASILIU, Consultant resurse umane