Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare salariu ???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare salariu ???

Am absolvit facultatea (4 ani,zi,studii superioare) in iulie 2008 si din octombrie 2008 m-am angajat,beneficiind de subventie (2 x salariu minim = 2 x 540lei = 1080lei). Avand in vedere ca de la data de 1 ianuarie 2009 salariul minim s-a majorat la 600 lei, as dori sa aflu daca eu beneficiez de aceasta crestere,adica 1200lei sau raman incadrat la vechiul salariu.
Va multumesc anticipat!
Sigur ca aveti dreptul. Solicitati acest lucru angajatorului.
pakos a scris:

Sigur ca aveti dreptul. Solicitati acest lucru angajatorului.

Chiar daca sunt cu subventie ???Din cate stiu eu angajatorul e scutit de plata contributiilor catre somaj...nu plateste in plus nimic ...celorlaltia angajati de la firma le-a ramas la fell tot 1080 respectiv cum erau in 2008....dar la ei angajator plateste contributiile,,,,la mine e obligatoriu sa treaca pe declaratie catre somaj suma de 1200 ???
va rog !!
Nu stiu cum sa fac ?

Din ce spuneti sunt 2 probleme diferite pe care le abordati:
1:angajatorul dvs beneficiaza de o subventie pentru ca v-a angajat, subventie care pe dvs personal nu va afecteaza cu nimic.
2. salariul dvs care este la nivelul minim. Intradevar slariul minim de incadrare pentru personal cu studii superioare a fost anul trecut de 1080 lei, iar incepand cu 1 ian 2009 este de 1200 lei.
Angajatorul trebuie sa faca aceasta modificare de la 1 ianuarie, este o obligatie legala.
Daca nu a respectat-o va sfatuiesc intai sa discutati cu el si sa-i solicitati eventual si in scris aceasta adaptare la salariul minim prevazut de lege, iar daca nu reactioneaza pozitiv aveti posibilitatea sa va adresati inspectoratului teritorial de munca de care apartineti cu o sesizare, ceea ce va insemna ca se va face si un control la sediul societatii. ITM-ul nu are voie sa divulge date despre sesizarea primita catre angajator.

In CCMUN la nivel national scrie: Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2,
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri = 1,3,
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate.

obs: Salariul miinim pe negociat pe unitate nu se poate incadra sub nivelul minim legal de 600 lei. Chiar daca la CCM la nivelul unitatii(in caz ca aveti) nu s-a facut aceasta modificare, ea se aplica de drept tutror salariatilor conform hotararii de guvern.
grace_r a scris:

Din ce spuneti sunt 2 probleme diferite pe care le abordati:
1:angajatorul dvs beneficiaza de o subventie pentru ca v-a angajat, subventie care pe dvs personal nu va afecteaza cu nimic.
2. salariul dvs care este la nivelul minim. Intradevar slariul minim de incadrare pentru personal cu studii superioare a fost anul trecut de 1080 lei, iar incepand cu 1 ian 2009 este de 1200 lei.
Angajatorul trebuie sa faca aceasta modificare de la 1 ianuarie, este o obligatie legala.
Daca nu a respectat-o va sfatuiesc intai sa discutati cu el si sa-i solicitati eventual si in scris aceasta adaptare la salariul minim prevazut de lege, iar daca nu reactioneaza pozitiv aveti posibilitatea sa va adresati inspectoratului teritorial de munca de care apartineti cu o sesizare, ceea ce va insemna ca se va face si un control la sediul societatii. ITM-ul nu are voie sa divulge date despre sesizarea primita catre angajator.

In CCMUN la nivel national scrie: Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2,
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri = 1,3,
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate.

obs: Salariul miinim pe negociat pe unitate nu se poate incadra sub nivelul minim legal de 600 lei. Chiar daca la CCM la nivelul unitatii(in caz ca aveti) nu s-a facut aceasta modificare, ea se aplica de drept tutror salariatilor conform hotararii de guvern.

subventie = salariu meu

a crescut salariu minim..a crescut si subventia

corect ???va multumesc !!
Nu e asa. salariul dvs este salariu si poate varia, poate creste cat vrea angajatorul, iar subventia este nevariabila din acest punct de vedere. Subventia se raporteaza la salariul minm brut pe tara, astfel:
Art. 80. - (1) Angajatorii care încadreaza în munca pe durata nedeterminata absolventi ai unor institutii de învatamânt sunt scutiti, pe o perioada de 12 luni, de plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj, aferenta absolventilor încadrati, si primesc lunar, pe aceasta perioada, pentru fiecare absolvent:
a) 1 salariu de baza minim brut de tara, în vigoare la data încadrarii în munca, pentru absolventii ciclului inferior al liceului sau ai scolilor de arte si meserii;
b) 1,2 salarii de baza minime brute pe tara, în vigoare la data încadrarii în munca, pentru absolventii de învatamânt secundar superior sau învatamânt postliceal;
c) 1,5 salarii de baza minime brute pe tara, în vigoare la data încadrarii în munca, pentru absolventii de învatamânt superior.

Cred ca aceste prevederi s-au mai modificat anul acesta in sensul ca se raporteaza la un alt indicator stabilit tot ca suma fixa, dar oricum asta nu are legatura directa cu salariul dvs.