avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Obligatia de afisare a nr tel al OPC-ului !!!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Obligatia de afisare a nr tel al OPC-ului !!!

Afisarea telefonului pentru oficiul de protectie a consumatorului si a condicii privind reclamatiile consumatorilor incumba numai comerciantilor care vand en detail si au program cu publicul, nu?
In cazul unui depozit, de exemplu, nu vad necesar un telefon al OPC-ului afisat la receptie si expediere marfa. Corect?

Cel mai recent răspuns: Darie Tudor , utilizator 15:40, 8 Mai 2010
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, e corect cu conditia ca in acel depozit sa intrati numai dumneavoastra.
Daca in depozit intru si eu sa preiau si sa incarc marfa pe care am cumparat-o aveti aceasta obligatie.
Pentru a scapa de amenzile OPC-ului vedeti Ord. 72/11.03.2010 pentru unele masuri de informare a consumatorilor, emis de ANPC.

Revin pentru cei interesati.
Se afiseaza in mod obligatoriu:
- numarul de telefon denumit TELEFONUL CONSUMATORULUI: 0800 080 999 - linie telefonica cu apelare gratuita din reteaua ROMTELECOM
- adresa si numerele de telefon/fax cu tarif normal si adresele de e-mail ale comisariatelor judetene pentru protectia consumatorilor, respectiv ale Comisariatului pentru Protectia Consumatorilor al Municipiului Bucuresti, in a carui raza teritoriala se afla operatorul economic,
- adresa site-ului Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor: www.anpc.gov.ro

Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Mai 2010
Darie Tudor, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documente necesare in cazul unui control de la opc Terezia81 Terezia81 Buna ziua, Am deschis un magazin micut cu produse cosmetice. De ce documente am nevoie pentru produse in cazul unui control OPC? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Anpc - nu exista protectia consumatorului laurasimona laurasimona Buna ziua , as dori ajutorul intr-o situatie legata de ANPC. in data de 22 februarie am avut nevoie sa fac o plangere/ solicitare la ANPC. am sunat de ... (vezi toată discuția)
Model de reclamație către comisariatul pentru protecția consumatorului Ares-3 Ares-3 Reclamatiile si sesizarile adresate Comisariatelor pentru Protectia Consumatorilor / Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor pot fi depuse doar ... (vezi toată discuția)