Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... raspuns evaziv!! Unde mai pot gasii aceste acte???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

raspuns evaziv!! Unde mai pot gasii aceste acte???

Am cerut la o primarie o copie dupa reg agr. anii 1980-1990,un istoric de rol fiscal,si o dovada despre desfiintarea unui rol! Si am primit copie reg agr 1986-1990 cu nr de rol si poz aferenta,si mai departe citez:-,,La partida de rol a numit... nu exista nici o mentiune cu privire la actul in baza caruia s-a deschis acest rol si nici la modul de desfiintare al acestuia.si pt solicitarea dvs de a va comunica cine a achitat impozitul aferent in perioada 1980-1990,va comunicam ca in arhiva primariei copiile chitantelor au termen de pastrare 5 ani,motiv pt care nu va putem comunica numele pers care a platit impozit".Sa inteleg ca acest om inca mai beneficiaza de rol in reg agr,daca nu a fost desfiintat? Desii el nu mai locuieste acolo di 1990? A locuit 1962-1990 dar a,,fost"obligat sa plece. Constuise acolo iar acum am fi vrut sa obtiem cumva ca acel bun era al lui,chiar OP,dar cu un astfel de raspuns ce sa faci?? Acest primar a primit niste foloase de la acel loc,ca doar cind sunt,, sus" unii au conceptia ca sint zmei!! Unde mai putem gasii acele acte si unde am putea face plingere pt acele raspunsuri evazive?? Multumesc tuturor:love1:
Poate daca ati oferi mai multe amanunte am putea sa va raspundem...nu se intelege mai nimic...la ce va foloseste ce solicitati?
parintii mei au construit casa avind un perete comun cu casa bunicilor din partea mamei. in 1973 bunica decedeaza si bunic se recasatoreste si se muta. atunci la ref reg agr pt ca bunic nu putea detine 2 rol trece rol pe numele lui tata.din cauza unor probleme de sanatate alui tata si nehotarirea bunicului de a face succesiunea dupa bunica{ mama mai are 4 surori} in 1990 noi schimbam dom in alta loc unde tata avea o mostenire. In 1991 o ruda ajunsa in cond administratiei locale,instaleaza in casa pt care am cerut acele acte,casa construita de parintii mei, o cunostiinta de a lui pentru o asa zisa datorie morala.Cel instalat acolo actioneaza in instanta pe parintii mei,contind pe ajutorul de la cond pentru recunoastere ca proprietar. Fiind casa facuta de parintii mei, acestia aducind imbunatatiri {racord energie electrica,apa} si intretinind si casa bunicilor timp de 17 ani am considerat ca nu putem ceda o casa,doar de dragul ca ruda noastra este primar si are el o datorie la acel om. Acum imi puteti da un raspuns?? Unde as putea gasii in alta parte acele acte?? Multumesc:-/:vishenka:
nu imi da nimeni nici-un sfat? am mers la arhivele nationale si mi-au spus ca fiind din 1980 acele acte nu se afla la ei! Intre timp tata a decedat si dosarul din civil este suspendat pe 183codpc si rezolutia la penal se lasa asteptata{ doar e implicat un primar} si au trecut 2 ani si ceva luni de cind o tot ducem asa,nici avocatul nu mai stie ce sa faca pentru ca desii el a facut cerere scrisa pt a fii prezent la toate audierile partii adverse politia a ignorat acest lucru! Va rog un sfat pina nu mor toti cei implicati fiind in virstra! Va multumesc:help::slap::((
Inscrierea in registrul agricol era declarativa, fara a se solicita acte de proprietate, nici la inscriere, nici la radiere sau modificarea pozitiei (cine avea acte pe vremea lui nea Nicu!!, cand proprietatea era o notiune abstracta, apartinand intregului popor...#-o
Cat despre onor serviciul de impozite si taxe al primariei, amintiti-le ca daca termenul de pastrare a chitantelor este de 5 ani, termenul de pastrare a matricolelor de rol fiscal este de 50 de ani, la fel ca si registrele agricole. In aceste matricole de rol fiscal figureaza proprietarul casei si curtii, cu descrierea adresei si valorii impozabile a imobilului. Pe dvs. va intereseaza mai putin cine a platit impozit si mai mult sa faceti dovada ca X a fost proprietar platitor de impozit, in perioada respectiva (aceasta dovada o faceti cu un istoric de rol fiscal, din matricole despre care v-am povestit).
Succes!
Mii de multumiri Kyandra!:clapping::clapping::vishenka: Azi am primit acel istoric de rol pe care il astept de 3 ani si asta datorita sfaturilor utile si la obiect pe care le dai! Pacat ca intre timp tata a murit si nu amai apucat sa vada ca numele lui figureaza acolo unde a muncit chiar daca ,,nepotul" lui fiind primar a refuzat prin raspunsuri evazive sau chiar negare existenta lui!! Iti multumesc si vreau sa stie toti utilizatorii acestui site ca vor reusii sa-si rezolve macar in parte problemele urmindu-ti sfaturile!! Eu personal iti multumesc ca existi!=D>=D>=D>: