Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... contestatie la executare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

contestatie la executare

buna ziua,
doresc sa va intreb ce inseamna exact contestatia la executare si contestatie in anulare, la obiectul dosarului scrie asa : contestatie la executare (art.461 Cpp) contestatie in anulare, . Ce inseamna, si daca asta ii ca si o revizuire de dosar?sau cum?
Art. 461 - Contestatia la executare
Contestatia contra executarii hotararii penale se poate face in urmatoarele cazuri:
a) cand s-a pus in executare o hotarare care nu era definitiva;
b) cand executarea este indreptata impotriva altei persoane decat cea prevazuta in hotararea de condamnare;
c) cand se iveste vreo nelamurire cu privire la hotararea care se executa sau vreo impiedicare la executare;
d) cand se invoca amnistia, prescriptia, gratierea sau orice alta cauza de stingere ori de micsorare a pedepsei, precum si orice alt incident ivit in cursul executarii.
In cazurile prevazute la lit. a), b) si d) contestatia se face, dupa caz, la instanta prevazuta in alin. 1 sau 6 al art. 460, iar in cazul prevazut la lit. c), la instanta care a pronuntat hotararea ce se executa.
Contestatia impotriva actelor de executare privind confiscarea averii se solutioneaza de instanta civila, potrivit legii civile.

Contestatia in anulare este reglementata de art.386 din Cpp.
Impotriva hotararilor penale definitive se poate face contestatie in anulare in urmatoarele cazuri:
a) cand procedura de citare a partii pentru termenul la care s-a judecat cauza de catre instanta de recurs nu a fost indeplinita conform legii;
b) cand partea dovedeste ca la termenul la care s-a judecat cauza de catre instanta de recurs a fost in imposibilitate de a se prezenta si de a incunostinta instanta despre aceasta impiedicare;
c) cand instanta de recurs nu s-a pronuntat asupra unei cauze de incetare a procesului penal dintre cele prevazute in art. 10 alin. 1 lit. f) - i^1), cu privire la care existau probe in dosar;
d) cand impotriva unei persoane s-au pronuntat doua hotarari definitive pentru aceeasi fapta.
e) cand, la judecarea recursului sau la rejudecarea cauzei de catre instanta de recurs, inculpatul prezent nu a fost ascultat, iar ascultarea acestuia este obligatorie potrivit art. 38514 alin. 11 ori art. 38516 alin. 1.
am o intrebare, vreau sa ma duc la judecatorie sa cer copie la un dosar care se afla acum pe rol pt contestatie in anulare, dar nu stim exact ce si cum, iar sotul trebuie sa mearga in instanta si vreau sa cer o copie sa vedem despre cei vorba. El este inkis, iar noi nu santem casatoriti legal. Si cum se procedeaza?Daca facem o imputernicire la notar si ma duc cu acea imputernicire pot sa vad dosarul, sa fac copie la el, si o sa mi-l deie pe loc, pt ca judecatoria nu-i in localitatea unde stam, sau va trebui sa astept cateva zile?
d_nelu, utilizator
Admiterea contestatiei in anulare daca exista vreunul din cazurile reglementate de lege are ca efect desfiintarea hotararii atacate respectiv se anuleaza hotararea instantei de recurs pentru ca apoi sa se rejudece recursul sau fondul dupa casare. In urma rejudecarii recursului instanta poate fie sa mentina solutia data prin hotararea atacata fie sa adopte o alta solutie. Totusi daca se admite contestatia in anulare celui care a introdus-o nu i se poate agrava situatia la rejudecare.
Va rog, poate cineva sa-mi deie un raspuns?
d_nelu a scris:

am o intrebare, vreau sa ma duc la judecatorie sa cer copie la un dosar care se afla acum pe rol pt contestatie in anulare, dar nu stim exact ce si cum, iar sotul trebuie sa mearga in instanta si vreau sa cer o copie sa vedem despre cei vorba. El este inkis, iar noi nu santem casatoriti legal. Si cum se procedeaza?Daca facem o imputernicire la notar si ma duc cu acea imputernicire pot sa vad dosarul, sa fac copie la el, si o sa mi-l deie pe loc, pt ca judecatoria nu-i in localitatea unde stam, sau va trebui sa astept cateva zile?

Nu poate decat partea personal sau prin avocat care sa prezinte delegatia la arhiva.
Daca vreti doar copii xerox dupa dosar nu va poate costa mult avocatul care sa faca acest demers la arhiva.
In plus, exista posibilitatea ca dosarul sa nu se afle in arhiva si sa fie necesar sa reveniti in alta zi la arhiva.

avocat Claudiu Lascoschi