Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reprezentantii salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reprezentantii salariatilor

Pot avea reprezentantii salariatilor functii de conducere in cadrul unitatii?
Si persoanele care ocupa functii de conducere sunt salariati, nu?
Au aceleasi drepturi in privinta alegerii ca reprezentanti ai salariatilor, depinde de majoritatea salariatilor daca ii aleg sau nu.
Intrebarea dumneavastra este neclara.

Daca intrebarea este: Pot fi reprezentanti ai salariatilor, angajatii care au functii de conducere? raspunsul este: pot, cu exceptia functiilor de conducere care le este interzis, prin acte normative, sa aiba aceasta ocupatie
Daca e sa ne luam dupa art. 224 din Codul Muncii , nu exista niciun impediment . iata ce prevede :
(1) Pot fi aleşi ca reprezentanţi ai salariaţilor salariaţii care au împlinit vârsta de 21 de ani şi care au lucrat la angajator cel puţin un an fără întrerupere.
(2) Condiţia vechimii prevăzute la alin. (1) nu este necesară în cazul alegerii reprezentanţilor salariaţilor la angajatorii nou-înfiinţaţi.
(3) Numărul de reprezentanţi aleşi ai salariaţilor se stabileşte de comun acord cu angajatorul, în raport cu numărul de salariaţi ai acestuia.
(4) Durata mandatului reprezentanţilor salariaţilor nu poate fi mai mare de 2 ani.

Daca e sa ne luam dupa art. 20 al legii 130/1996 iarasi nu exista niciun impediment . Iata ce se prevede :
Art. 20.
Contractul colectiv de munca se poate incheia si in unitatile in care nu exista organizatii sindicale sau acestea nu indeplinesc conditiile de reprezentativitate prevazute la art. 18 alin. (2). In acest caz, salariatii isi aleg reprezentantii la negociere prin vot secret. La alegerea reprezentantilor salariatilor vor participa cel putin jumatate plus unu din numarul total al salariatilor. Reprezentantii salariatilor sunt desemnati in raport cu numarul voturilor obtinute.
Si totusi exista situatii in care acestia nu pot fi desemnati reprezentanti ai salariatilor si anume cand intra sub incidenta altor acte normative ce privesc in special incompatibilitatile .
Din punct de vedere legal nu exista niciun impediment care sa se opuna alegerii unor persoane cu functii de conducere ca reprezentanti ai salariatilor ... dar posibil sa exista o stare (sa-i zicem) de incompatibilitate in conditiile unui conflict de munca.