Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casatoria de convenienta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casatoria de convenienta

Buna! Vreau sa stiu si eu cate ceva despre casatoriile de convenienta. Daca sunt legale sau nu?,si in ce consta ele.Cum as putea sa ma casatoresc astfel, daca mi-as dori? Multumesc
ion cu vaca, utilizator
eu zic daca tot vreti sa o faceti faceti-o din dragoste.....:D
cred ca sunt legale,nu vad cum ar putea fi ilegale.....
Nu cunosc sa existe in legislatia romana o asemenea institutie juridica.
Este vorba despre discutii intre oameni,care fac referire la eventuale intelegeri avute de viiotrii soti.
De exemplu,in vechea legislatie pentru obtinerea buletinului pentru un anumit oras,acum pentru a face in ciuda celuilalt partenere de care s=a despartit inainte,etc.
Buna seara," Ion cu vaca "e musai sa fie de convenienta???:( curioasa treaba:whistle: nu am auzit sa fie interzis ( dar nici nu am auzit pe cineva sa spuna Ofiterului de stare civila asta,desi cunosc citeva cupluri care au facut o asa casatorie dar miza era...:ban: La dvs....merita??? :magic: