Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bun de plata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bun de plata

In urma recursului impotriva rezolutiei procurorului ca parte vatamata am fost instiintatca am de platit suma de 150 lei cheltuieli de judecata.
Asa pentru ca altadata sa nu ma mai pun cu sistemul si sa las lucrurile exact cum vor ei , procurorii si judecatorii.(Si asa nimeni nu asculta pe nimeni atat la fond cat si la recurs...Ce mai judecata...)
Intrebarea mea este ce se intampla daca nu achit suma respectiva.
Nu sunt salariat si nici pensionar am o activitate particulara.
Multumesc.
Aceasra suma va fi inregistrata in contul dvs de la impozite si si taxe locale, este purtatoare de dobanzi si majorari. Tot o veti plati...intr-un final.
Aceasta suma va fi inregistrata ca debit la buget si i se vor calcula dobanzi, penalitati si majorari pana la achitarea integrala a debitului si a accesoriilor. Acestea se prescriu dupa 5 ani. Pentru neplata se poate incepe procedura executarii silite impotriva veniturilor si bunurilor dv., mobile si imobile. ;)
Suma mentionata va fi comunicata autoritatii fiscale,care va aplica procedura legala pentru recuperare
Neplata poate conduce la execuatre silita ,asupra bunurilor in evidenta,conturi bancare ,sau in lipsa acestora ,asupra sumelor salariale ,prin poprire