Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale modificare sediu social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

modificare sediu social

un srl cu doi asociati, 50% fiecare , are sediul in apartamentul unuia dintre asociati. Se pare ca apartamentul a fost vandut. Al doilea asociat nu a fost informat, intentionat.
Cum poate fi obligat asociatul ( care detinea sediul) sa accepte modificarea sediului social ( nu a acceptat acest lucru pana in prezent) in situatia data?
Dar daca stirea este falsa si apartamentul nu a fost vandut, exista posibilitatea constrangerii legale ( nu permite accesul in sediu- nu este administrator) ?

Multumesc.
buna ziua,
asociatul de buna credinta trebuie sa verifice informatiile , respectiv sa se intereseze la asociatia de locatari, vecini, carte funciara, administratie financiara, daca apartamentul si-a schimbat proprietarul.
Daca acest lucru se adevereste, cu dovezile stranse acesta trebuie sa ajunga la o intelegere cu celalalt asociat in ceea ce priveste modificarea sediului. In cazul in care nu e posibil, speta se poate solutiona doar pe calea instantei.