Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... INSCRIEREA ÎN COLEGIUL CONSILIERILOR JURIDICI
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

INSCRIEREA ÎN COLEGIUL CONSILIERILOR JURIDICI

Salut. Pentru a ma putea inscrie in COLEGIUL CONSILIERILOR JURIDICI sunt obligat sa lucrez intr-o Societatea Comerciala adica sa aduc o adeverinta de la locul de munca din care sa rezulte functia si data angajarii ? Daca nu lucrez nu pot sa ma inscriu ? Sunt Student in anul IV la Drept si as vrea sa stiu care este Procedura exacta in vederea inscrieri in Colegiul Consilerilor Juridici.
Inscrierea se face pe baza contractului de munca, pe functia de consilier juridic, la o societate comerciala sau la o institutie de stat.
Ca sa va inscrieti in CCJ trebuie sa aveti si facultatea absolvita, astfel poate fi membru al colegiilor din România cel care îndeplineste urmatoarele conditii:
a) este cetatean român sau cetatean strain cu domiciliul sau rezidenta în România;
b) are exercitiul drepturilor civile si politice;
c) este licentiat al unei facultati de drept sau doctor în drept;
d) dovedeste o buna cunoastere a limbii române;
e) este apt din punct de vedere medical pentru exercitarea profesiei;
f) nu se gaseste în vreunul din cazurile de nedemnitate prevazute de Legea nr. 514/2003;
Multumesc Frumos.