Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Profesia de jurist
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Profesia de jurist

Buna ziua,
Ma poate lamuri cineva cum anume poate o persoana sa aiba profesia de jurist?Bineinteles dupa absolvirea unei facultati de drept.
Mai exact, trebuie sa te inscrii undeva (cum se inscriu de ex. medicii la colegiul medicilor, sau avocatii si notarii)?Trebuie parcurse anumite etape pentru a deveni jurist definitiv (cum e in cazul avocatilor), si daca sunt anumite examene de sustinut?
Va multumesc.
Jurist este licentiatul in drept. Dumneavoastra cred ca faceti confuzie intre termenii jurist si consilier juridic.
Pentru a deveni consilier juridic este necesar a fi numit in functie sau angajat in munca.
Art. 8 din Legea nr.514/2003:
Poate fi consilier juridic acela care indeplineste urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman si are domiciliul in Romania;
b) are exercitiul drepturilor civile si politice;
c) este licentiat al unei facultati de drept;
d) este apt din punct de vedere medical pentru exercitarea profesiei; aceasta conditie se dovedeste cu certificat medical eliberat in conditiile legii;
e) nu se afla in vreunul dintre cazurile de nedemnitate prevazute de prezenta lege

Nu este obligatorie inscrierea in Colegiul Consierilor Juridici sau intr-o alta asociatie profesionala.
Va multumesc!