Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL

am o intrebare.Am angajat o persoana incepand cu data de 06.05.2010.Am trimis revisalul cu o zi inainte, dupa cum este normal.Dar astazi 10.05.2010 anagajatul a renuntat,nu mai vrea sa stea.Eu inca nu am inregistrat contractul la ITM.Cum trebuie sa procedez?mai inregistrez la itm si apoi fac desfacere CIM?
Va multumesc!
sigur ca da. Chiar daca salariatul dvs. a lucrat doar 2 zile, in lipsa documentelor legale, (cim, decizie...) puteti fi acuzat de practicarea muncii la negru, fara forme legale.
Am inteles..Dar daca angajatul nu a adus inca cartea de munca, pot sa ii fac angajarea?pt ca ma gandesc ca daca ii fac desfacerea imi trebuie 5 zile, iar el nu poate aduce cartea de munca pana saptamana viitoare.Nu stiu ce sa fac...
Ii inregistrezi contractul de munca, ii inregistrezi incetarea(ca sper ca i-ai cerut o hartie scrisa prin care acesta solicita incetarea prin demisie sau prin acordul partilor), il declari in Revisal ca si incetat, il platesti pentru alea 2 zile, il declari in declaratii, etc...Unde scrie ca trebuie sa-i treci obligatoriu in cartea de munca alea 2 zile? Eu ii pun la angajare sa dea declaratie ca imi aduc cartea in termen de 30 de zile de la data angajarii...daca o aduc... bine...daca nu... sa fie fericiti....
Nu este obligatorie predarea carnetului de munca la angajare. Este problema salariatului daca nu i se fac inregistrarile in carnetul de munca din acest motiv.
mariusbordei a scris:

Am inteles..Dar daca angajatul nu a adus inca cartea de munca, pot sa ii fac angajarea?pt ca ma gandesc ca daca ii fac desfacerea imi trebuie 5 zile, iar el nu poate aduce cartea de munca pana saptamana viitoare.Nu stiu ce sa fac...

Daca nu aduce carnetul de munca ii puteti elibera o adeverinta de vechime pentru perioada lucrata.