Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incendiu casa din vina vecinilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incendiu casa din vina vecinilor

Buna ziua,
sunt proprietara, impreuna cu sotul meu, a doua case taranesti vechi in com. Dambovicioara, noi fiind domiciliati in Bucuresti. Una dintre ele a ars in proportie de 90%, iar la cealalta a fost afectat acoperisul. Incendiul a izbucnit din neglijenta unor vecini din cauza instalatiei electrice suprasolicitate( acesta este raportul politiei). De asemenea, primaria nu a intervenit in timp util cu motopompa, venind o data cu pompierii dupa 2 ore de la izbucnirea incendiului. Cand au sosit cu motopompa nu avea benzina si nu stiau sa o foloseasca. Au fost ajutati de pompieri ( nu am nici o declaratie semnata in acest sens , doar au spus oamenii din sat si pompierii). Pentru intretinerea motopompei se plateste lunar o taxa de catre localnici . Au ars 4 case, a noastra fiind ultima arsa. Casa a fost din barne de lemn cu acoperis de sita si avea 98 de ani. La politie sotul a dat o declaratie prin care descria ce a constatat la fata locului, fara a cere despagubri, dar nici nu a spus ca nu are pretentii. Am solicitat o fotocopie dupa declaratie si ni s-a spus ca nu se poate.
Intrebarea mea este ce drepturi si cai de actiune avem noi proprietarii, atat de la vinovatul direct cat si de la primarie.
Va multumesc!
incercati o actiune impretentii impotriva vinovatului.
ar trebui si plangere penala pt distrugerea bunului si sa cereti daune.
acestea sunt 2 variante impotriva vinovatului. ar mai fi saactionati si primaria si sa le cereti despagubiri.